Domovní řád

 

 Čl. I

Domovní řád upravuje pravidla pro správu domu a pozemku a způsob užívání společných částí, bytů a nebytových prostor, přičemž základní úprava práv a povinností je stanovena občanským zákoníkem, navazujícími příslušnými právními předpisy a stanovami SVJ.

Čl. II

Základní pojmy

 

  1. Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k bydlení. Byty v domě (včetně sklepů) jsou popsány v prohlášení vlastníka, pokud chybí výslovná úprava, jsou definovány zákonem.

 

  1. Nebytové prostory jsou jednotlivé místnosti nebo soubory místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k jiným účelům než bydlení (např. garáže). Nebytovými prostory nejsou příslušenství bytu ani společné prostory (části) domu. Pokud není uvedeno jinak, platí to, co je stanoveno v tomto domovním řádu o bytu také pro nebytový prostor.

 

  1. Příslušenstvím k bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem používány (např. sklep).

 

  1. Společné části domu, určené pro společné užívání, jsou popsány v prohlášení vlastníka a definovány zákonem. Společnými částmi domu jsou zejména základy včetně izolací, obvodové a nosné zdivo, střecha včetně hromosvodů a odpadních svodů, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, okna a dveře přímo přístupné ze společných částí, chodby, prádelny, sušárny, kočárkárny, úklidové místnosti, rozvody tepla, teplé a studené vody, kanalizace, elektřiny, rozvody odsávání a větrání včetně ventilátorů, výtahy.

 

  1. Uživatelem domu se rozumí vlastník bytové jednotky, nájemce a podnájemce a každá osoba, která dům užívá. Vlastník jednotky, který poskytne svůj byt do pronájmu nebo jej jinak přenechá k dočasnému užívání třetím osobám, je odpovědný za to, že tyto osoby budou dodržovat domovní řád v celém rozsahu.

 

Pokud by uživatelé domu nerespektovali zásady užívání domu stanovené tímto domovním řádem, stanovami společenství vlastníků nebo právními předpisy způsobem omezujícím práva ostatních vlastníků jednotek, má statutární orgán společenství právo vlastníka vyzvat nejen k úhradě případně vzniklých škod, ale také požadovat ukončení problematického užívání bytu a domu takovýmto uživatelem pod pohrůžkou soudní žaloby, směřující k soudnímu prodeji bytu podle občanského zákoníku.

 

  1. Členem společenství vlastníků jednotek je každý vlastník jednotky v domě.

 

Čl. III

Práva a povinnosti uživatelů bytů

  1. Uživatel bytu je povinen dodržovat ustanovení požárního řádu a doplňujících směrnic. Zneužití protipožárních zařízení objektu (hasicí přístroje, hydranty, požární větráky apod.) je trestné. Uživatel bytu není oprávněn uvnitř společných prostor jakkoli manipulovat s ohněm ani s doutnajícími předměty.

 

  1. Statutární orgán nebo jím pověřená osoba je oprávněn po předchozím oznámení vlastníkovi jednotky vstoupit do bytu či nebytového prostoru za účelem zjištění technického stavu společných částí domu, provedení odečtu, kontroly, případně výměny měřidla tepla, teplé a studené vody. Ve výjimečných případech (havárie, ohrožení života a zdraví osob, bezprostředně hrozící škoda na majetku) bude zajištěno zpřístupnění bytu nebo nebytového prostoru policií i bez souhlasu jeho uživatele. O tomto zásahu vyrozumí statutární orgán neprodleně vlastníka bytu nebo nebytového prostoru a pořídí o zásahu písemný protokol.

 

  1. V zájmu předcházení otevření bytu nebo nebytového prostoru (např. garáže) z důvodu havárie či jiných výjimečných důvodů bez souhlasu vlastníka bytu doporučuje se v případě déletrvající nepřítomnosti uživatele bytu nebo nebytového prostoru oznámit statutárnímu orgánu adresu a telefon osoby, zplnomocněné k jejich zpřístupnění.

 

  1. Uživatel bytu je povinen řádně užívat byt, společné části domu a řádně užívat plnění, jejichž poskytování je spojeno s užíváním bytu.

 

  1. Uživatelé bytu (nebytových prostor) jsou povinni při výkonu svých práv dbát, aby bylo v domě vytvořeno prostředí, zajišťující ostatním uživatelům řádný výkon jejich práv. Výkon práv a povinností nesmí bez právního důvodu zasahovat do práva a oprávněných zájmů jiných osob a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.

 

  1. Podnikání v bytech oznamuje vlastník jednotky statutárnímu orgánu. Pokud však toto podnikání bude omezovat práva ostatních vlastníků jednotek (hlukem, nepříjemným pachem apod.), bude se muset vlastník těchto činností zdržet. Když tak neučiní, může statutární orgán společenství postupovat obdobným způsobem jako v odst. 5, Čl. II tohoto Domovního řádu, tj. požadovat ukončení problematického užívání bytu takovýmto uživatelem pod pohrůžkou soudní žaloby, směřující k soudnímu prodeji bytu podle příslušných ustanovení občanského zákoníku.

 

Čl. IV

Držení domácích zvířat

 

  1. Vlastník, stejně jako každý uživatel bytu nese plnou zodpovědnost za domácí zvířata, která jsou v bytě držena (psi, kočky, morčata aj.). Je současně povinen dbát, aby nedocházelo k rušení užívacího práva ostatních obyvatelů domu a byla dodržována čistota v domě.

 

  1. Vlastník jednotky je povinen zajistit, aby po společných částech volně nepobíhala žádná jím chovaná domácí zvířata nebo domácí zvířata osob, které bydlí nebo jsou na návštěvě v bytě vlastníka jednotky. Pokud tato zvířata znečistí společné části domu, je povinen na svůj náklad zajistit úklid tohoto znečištění.

 

  1. Není dovoleno chovat v bytě či jiných prostorách domu zvířata, jejichž únik z bytu chovatele by mohl vést k ohrožení života ostatních obyvatelů domu.

 

Čl. V

Užívání společných částí (prostorů a zařízení) domu

 

  1. Společné části domu se užívají jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení tak, aby nedocházelo k omezování práv ostatních uživatelů v domě.

 

  1. Umísťování jakýchkoliv předmětů, nepatřících k vybavení domu, není bez souhlasu společenství vlastníků ve společných prostorách domu dovoleno. To neplatí, pokud se jedná o běžné předměty, jejichž umístění je v souladu s požárními a jinými předpisy (například rohožky běžné velikosti a charakteru), nebo pokud se jedná o společné části, přenechané k výlučnému užívání vlastníku jednotky (povinnosti stanovené zvláštními předpisy tím nejsou dotčeny).

 

  1. Uživatelé bytu jsou povinni zejména:

 

  1. umožnit přístup k uzávěrům, měřičům, stoupacímu vedení,
  2. zabezpečit, aby v domě nebyly ukládány látky snadno vznětlivé či jinak nebezpečné a nebylo užíváno otevřeného ohně,
  3. zabezpečit, aby věci uložené ve sklepech nebyly zdrojem šíření hmyzu a hlodavců,
  4. dodržovat pravidla pro používání výtahu (zejména pokud jde povolený maximální počet osob, nepřetěžování výtahu, neotvírání jeho dveří před úplným zastavením či zabránění zavření dveří výtahu po delší dobu),
  5. provádět preventivní opatření k předcházení poruch, zejména:
  6. nepřetěžovat elektrickou instalaci používáním náročnějších spotřebičů než připouští norma,
  7. průběžně kontrolovat odkapávání vody z ventilů (baterií) a únik vody na klozetu,
  8. provádět kontrolu stavu elektrických zásuvek v bytě, aby nedošlo k požáru.

 

  1. Ve společných prostorách bez automatického zhasínání světla je uživatel bytu povinen při odchodu zhasnout.

 

  1. Poškozování informačních zařízení v domě (vývěsky, oznámení, informační nápisy apod.) bude posuzováno jako závažné poškozování majetku.

 

  1. V topném období musí být okna sklepů a okna ostatních společných prostor, s výjimkou krátkodobého vyvětrání, dobře uzavřena.

 

  1. Déletrvající větrání, které by mohlo významně ovlivnit tepelné podmínky v sousedních bytech v topném období, není v bytech povoleno.

 

  1. Uživatelé bytů jsou povinni dodržovat pravidla protipožární ochrany, zejména dodržovat zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm ve všech společných prostorách domu a nevnášet do domu neúměrné množství hořlavin.

 

Čl. VI

Prádelny, sušárny a další společné prostory

 

  1. Způsob užívání prádelen, sušáren a dalších společných prostor (včetně způsobu úhrady spotřeby energií) stanoví shromáždění vlastníků.

 

  1. V uvedených prostorech není dovoleno provádět jakoukoliv činnost, která by rušila ostatní uživatele bytů.

 

Čl. VII

Vyvěšování a vykládání věcí

 

  1. Uživatel bytu nesmí bez souhlasu společenství vlastníků umísťovat na vnější konstrukce domu, např. lodžií a oken, na fasádu, jakákoliv zařízení a předměty.

 

  1. Květiny v oknech, na balkonech apod. musí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání je třeba dbát na to, aby voda nestékala do bytů umístěných níže a nesmáčela zdi.

 

 

Čl. VIII

Zajištění pořádku a čistoty v domě

  1. Vlastníci a uživatelé bytu a osoby s nimi společně bydlící jsou povinni udržovat v domě pořádek a čistotu. Statutární orgán je povinen zajistit provádění úklidových prací ve společných částech domu.

 

  1. Větrání bytů do vnitřních prostor domu je zakázáno. Je rovněž zakázáno cokoliv vyhazovat či vylévat z oken.

 

  1. Čištění obuvi, šatů a jiných předmětů není ve společných prostorách bytového domu přípustné.

 

  1. Ve všech společných prostorách domu je zakázáno kouřit.

 

  1. Je-li společný prostor znečištěn nebo poškozen činností osoby, které vlastník nebo osoba, které vlastník byt přenechal k užívání, umožnili přístup (např. při rekonstrukci bytu), musí být znečištění či poškození touto osobou také odstraněno. Jinak odpovídá za odstranění znečištění vlastník bytu, pro kterého byla činnost vykonávána.

 

Čl. IX

Otevírání a zavírání domu

 

  1. O zásadách pro uzamykání společných částí (prostor), o podmínkách vydávání klíčů a čipů vlastníkům jednotek, o evidenci klíčů a čipů a nákladech s tím spojených rozhoduje shromáždění vlastníků.

 

  1. Uživatelé bytů jsou povinni zavírat vstupní dveře domu po celý den (tj. 24 hodin denně), a zamezit tak vstupu cizích osob.

 

  1. Klíče a čipy od společných prostorů a zařízení domu včetně těch, ve kterých je umístěn hlavní uzávěr vody apod., jsou podle rozhodnutí statutárního orgánu uloženy na určeném místě.

 

  1. Při koupi bytu je nabyvatel povinen vyžádat si od původního vlastníka všechny klíče od společných prostor v domě, jinak bude nabyvatel hradit náklady na pořízení nových klíčů. Totéž je nabyvatel povinen učinit v případě čipů a současně musí požádat o jejich přeregistraci. Pokud tak neučiní nebo se ukáže, že původní vlastník nepředal všechny čipy, budou staré čipy zablokovány. Pravidla pro vydávání a nakládání s čipy stanoví shromáždění společenství svým rozhodnutím.

 

Čl. X

Klid v domě

 

  1. Uživatelé bytů jsou povinni užívat byt v souladu s dobrými mravy tak, aby neobtěžovali ostatní uživatele nadměrným hlukem, kouřem, otřesy, pachem či světlem ve smyslu příslušných ustanovení občanského zákoníku.

 

  1. V době od 22.00 do 6.00 hod. jsou uživatelé bytů povinni dodržovat noční klid. V této době není dovoleno hrát na hudební nástroje, zpívat, hlučně se bavit, používat hlučných elektrických spotřebičů a vykonávat jakoukoliv hlučnou činnost. Je třeba také přiměřeně ztlumit hluk rozhlasových a televizních přístrojů, magnetofonů a jiných přehrávačů.

 

  1. Klid v domě jsou povinni dodržovat i nájemci nebytových prostor.

 

  1. Provádí-li uživatel v bytě úpravy a opravy způsobující nadměrný hluk (například vrtání a sekání do zdiva), smí tak činit jen v denní době (od 8.00 do 19.00 hod.) v pracovních dnech a v sobotu od 8.00 do 18 hod. Před prováděním déletrvajících hlučných činností je uživatel povinen dotčené sousedy informovat. V neděli a o svátcích není povoleno tuto hlučnou činnost provádět.

 

Čl. XI

Závěrečná ustanovení

 

  1. Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti vyplývající z  příslušných právních předpisů.

 

  1. Ustanovení tohoto domovního řádu platí pro vlastníky bytu, nájemce a jejich podnájemníky a příslušníky jejich domácností a jejich návštěvy.

 

  1. Porušuje-li uživatel jednotky obvyklý způsob užívání společných částí domu a pozemku nebo pravidla společenství za tím účelem přijatá či pokyny za tímto účelem vydané, vyzve ho společenství ke zdržení se takového jednání. V případě nerespektování výzvy k nápravě je společenství oprávněno činit opatření k naplnění výzvy, přičemž všechny účelně vynaložené náklady s tím spojené budou uplatněny vůči tomuto vlastníkovi jednotky.

 

  1. Shromáždění je oprávněno rozhodnout o způsobu výkonu těchto i dalších zákonných pravidel v mezích určených zákonem, stanovami a tímto domovním řádem a na základě jeho zmocnění je statutární orgán společenství oprávněn vydávat pokyny k zajištění řádné správy domu a pozemku, užívání společných částí a zachování pořádku v domě, včetně pokynů pro provoz technických zařízení v domě.

 

  1. Domovní řád byl schválen shromážděním Společenství vlastníků jednotek Fingerova č. 2178 až 2185, Praha 5 jako součást stanov tohoto společenství dne 21. listopadu 2017 a tímto dnem nabývá platnosti a účinnosti.

Domovní řád ke stažení

ZÁKLADNÍ  INFORMACE

SÍDLO:
Fingerova 2182/7
158 00  Praha 5-Stodůlky

IČO: 248 12 897

DATOVÁ SCHRÁNKA: szd32i
E-MAIL: info@svj-fingerova.cz

VÝBOR SVJ:

předseda
e-mail:

Eva Hudečková
místopředsedkyně

tel: 725 901 803

Věra Sedmihradská

KONTROLNÍ KOMISE:
JUDr. M. Novotný
předseda
Ing. M. Soukupová
místopředsedkyně
A. Peterka

Hlášení závad:
Eva Hudečková
tel.: 725 901 803
e-mail: info@svj-fingerova.cz

Úklid domu:
Jan Blach
kontaktní osoba: Pavel Blach
tel.: 602 454 242
e-mail: pavelblach@seznam.cz

Vyproštění osob z výtahu:
EURO VÝTAHY SERVIS s.r.o.
tel.: 602 433 878

Poruchy výtahů:
Věra Sedmihradská
tel.: 777 814 001 (pouze SMS)
e-mail: info@svj-fingerova.cz

SPRÁVCE OBJEKTU:

tel.:
e-mail: